Hledat

JÁ, BAŤA

Peter Pavlac

Vstupenky budou v prodeji od 5. dubna, pro předplatitele MDZ od 3. dubna.

MĚSTSKÉ DIVADLO ZLÍN

 Já, Baťa. J.A. Baťa. A jeho velké vize: skvěle a s obrovskou dynamikou rozvíjené, ale nedokončené, pošlapané, umlčené, oslepené.

Druhý díl baťovské trilogie o dynastii Baťů. Zatímco první se věnoval zakladateli legendární zlínské firmy, druhý bude patřit právě Janu Antonínovi. O dramatické a konfliktní situace v jeho životě nebyla nouze. Mnohé z nich nejsou jen zlomovými okamžiky jeho osobního životního příběhu a příběhu celé baťovské dynastie, ale také příběhem českého národa.

Autora textu Petera Pavlace zajímají klíčové momenty: proč například exilovou vládu podporoval vždy jen tajně a proč nebo co stálo za jeho nezměrnou, až mesianistickou touhou vytvářet i díky podnikání lepší civilizaci, která ho přivedla k budování úplně nových měst v Brazílii.

Jak říká staré úsloví: doma není nikdo prorokem. A tak osobnost Jana Antonína Bati vyvolává ve Zlíně pořád bouřlivé diskuse a nejednoznačné přijímání.

Peter Pavlac společně s režisérem Patrikem Lančaričem vytvářejí osvědčený tvůrčí tandem. Od slovenského týmu si slibujeme zcela nezaujatý pohled na kontroverzní téma.

"Vizionár, vízie… tie slová mi v súvislosti s ním chodia po rozume najčastejšie. Ale ešte sa mi s nimi spája niečo v zmysle ako... bláznovství, snílek, rojko… človek z dediny, ktorý dobýva svet… Ten náš malý svet mu bol na jeho rozmery tesný, svojou mentálnou veľkosťou presahoval svet, z ktorého pochádzal. Bol to megaloman s dobrými úmyslami a v tom je kus bláznovstva."

Patrik Lančarič, režisér

Režie Patrik Lančarič

Dramatugie a překlad Vladimír Fekar

Scéna Pavel Borák

Kostýmy Markéta Sládečková

Hudba Richard Dvořák

 

OSOBY A OBSAZENÍ

Jan Antonín Baťa Rostislav Marek

MARIE BAŤOVÁ /manželka J.A.B./ Tamara Kotrbová

DCERA Marie Vančurová

MARIE BAŤOVÁ, VDOVA po T.B. Helena Čermáková

TOMÍK BAŤA Tomáš David

HUGO VAVREČKA Radoslav Šopík

DOMINIK ČIPERA Zdeněk Julina

ALEXANDR MENČÍK Jiří Kašík j.h.

HUGO FÖRSTER Luděk Randár

SVATOPLUK TUREK Zdeněk Lambor

JIŘÍ UDRŽAL Jan Leflík

SOUDCE Ivan Kalina j.h.

PROKURÁTOR Jan Holcman j.h.

ADVOKÁTI Šaller, Pražák, Pokorný Josef Koller

VOJTA BENEŠ Gustav Řezníček

FRANTIŠEK MUŠKA Pavel Leicman

Scéna:Velký sál
Délka představení:

Údaj neuveden

Premiéra:

Údaj neuveden

Derniéra:

Údaj neuveden

Aktuální program:

Kdy hrajeme