Hledat

OLGA - HORRORY Z HRÁDEČKU

Anna Saavedra

Vstupenky budou v prodeji od 5. dubna, pro předplatitele MDZ od 3. dubna.

DIVADLO LETÍ

Obrazy ze života Olgy Havlové, který si sama nevybrala, ale který hrdě vzala za
svůj. Anna Saavedra, autorka, která v rámci rezidenčního programu Divadla LETÍ
napsala hru Tajná zpráva z planety matek, jejíž inscenaci již čtvrtou sezónu s
úspěchem uvádí brněnské HaDivadlo, tentokrát věnuje svou pozornost osobnosti
Olgy Havlové, někdejší první dámy disentu a první dámy této země.

Olga (Horrory z Hrádečku) získala ocenění Inscenace roku v anketě Divadelních novin

Pavlína Štorková je za roli Olgy v užší nominaci na Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon: Postava Olgy ve stejnojmenné hře Anny Saavedry se přes svůj rozsah nejeví na první pohled jako vděčné herecké sólo - Olga neprochází prakticky žádným psychologickým vývojem, role nenabízí žádné vypjatě efektní dramatické situace, ve většině scén jako by Olga spíše "nahrávala" kolegům s výraznějšími party. Z této zdánlivé nevýhody se u Štorkové stává téma postavy - je jím neokázalost, nechuť předvádět se a exhibovat, pojetí života jako úkolu, kterému má člověk dostát bez ohledu na soukromá trápení. A stejně spolehlivě jako si její Olga Havlová dokáže nenásilně zjednat autoritu svým věcně ironickým způsobem, dokáže si Štorková svým střídmým, "staženým" projevem získat pozornost publika.

Další ohlasy z tisku:

"Nejde tu o překvapivé informace či o převratnou interpretaci mnohokrát propraného. Inscenaci v režii Martiny Schlegelové se ovšem daří divadelně zachytit podstatu Olžina bytí, její samozřejmý, leč nedeklamovaný feminismus, vnitřní sílu a hodnoty, které jako osobnost vyznávala a zosobňovala pro druhé.(...) Podařilo se připomenout Olgu i jako postavu veřejného života, po jejíž integritě zůstává prázdný prostor, na což nepřímo naráží i Havlovo mnhokrát opakované 'Olga?!'na konci hry, kdy poprvé zůstane viset ve vzduchu bez odpovědi." (Ester Žantovská, Hospodářské noviny, 4. 4. 2016)

"Tvůrci inscenace měli výborný nápad, když se rozhodli, že se nebudou pokoušet o žádné fyziognomické podobnosti Olgy a Václava Havla a spolehnou se jen na herecké vyjádření jejich charakterů. Olgu Hraje Pavlína Štorková a dokázala vytvořit její velmi neokázalý a autentický portrét, aniž by k tomu potřebovala jakoukoliv berličku vnější podobnosti. Ve Štorkové pojetí se poměrně přesně vyjevuje, že Olžiny uštěpačné glosy byly hlavně obranou před světem, hradbou, za níž skrývala své city a nejspíš i trápení. Hereččina fyzická křehkost kontrastuje s tím, jak postavě dokáže přirozeně vtisknout vnitřní sílu a sympatickou neústupnost. A její sebeironie je doslova motorem, který žene celou inscenaci, koření jednotlivé situace." (Jana Machalická, Lidové noviny, 19. 4. 2016)

"Horrory z Hrádečku nám představují impozantní osobnost, i osud ženy z masa a kostí. Jedná se o jednu z nejlepších premiér tohoto roku." (Marta Harasimowicz, Nový prostor, 25. 11. 2016)

Režie:
Martina Schlegelová
Hrají:
Pavlína ŠtorkováJiří BöhmTomáš KobrPavol Smolárik
Dramaturgie:
Marie Špalová
Scénografie:
Pavla Kamanová
Co po mně chcete? Proč to chcete znovu vytahovat? Čekáte nějakou exhibici? Portrét doby? Portrét hrdinky? Olga... Nejlepší přítel pro všechny časy, režimy i roční období. Tohle nesnáším. Když se lidi berou moc vážně.

Upozorňujeme diváky, že v představení Olga (Horrory z Hrádečku) se kouří. Děkujeme za pochopení.

Scéna:Studio Z
Délka představení:

Údaj neuveden

Premiéra:

Údaj neuveden

Derniéra:

Údaj neuveden

Aktuální program:

Kdy hrajeme